O NEDİR?

1 O nedir ki, onu alan istemez ve kullanmaz, onu kullanan da kullandığını bilmez?
2 O nedir ki, onu yapan söylemez, alan bilmez, bilen almaz?
3 "Hiç var olmadım, ama daima var olacağım, beni asla hiç kimse görmedi, asla hiç kimse göremeyecek, yine de bu yerküresinde herkesin ümidi, yaşayan ve nefes alan herkesin güvencesiyim"
4 İçini boşalttıkça büyüyen şey nedir?
5 "Dünyadaki en uzun ve en kısa, en hızlı ve en yavaş, en az değer verilen ve en çok pişmanlık nedeni olan şey... Onsuz hiç bir şey yapılamaz. O, ne kadar küçük olursa olsun her şeyi yiyip tüketir, ama yine de, ne kadar büyük olursa olsun her şeye hayat ve ruh verir."
6 İnsanın hayattan daha çok sevdiği nedir, nedir ölümden daha çok korktuğu? Fakirin sahip olduğu nedir, nedir zenginin ihtiyacı? Huzur bulmuş insanın aradığı nedir? Gariban ne harcar, savurgan ne biriktirir? Ve herkes mezara ne götürür?
7 Trenle beraber gider, trenle beraber gelir; tren onsuz yapamaz, ama onun trene hiçbir faydası yoktur. (Not: Duman veya Gölge değil, Elektrikli tren veya gece treni olabilir)
8 Hangi hayvanın soyu tükense bile bu hayvan yine üreyebilir? (Not: Kediden büyük bir hayvan)
9 Sfenks; Oedipus efsanesinde adı geçen kadın yüzlü ve göğüslü, aslan ayak ve kuyruklu dişi bir deniz canavarıdır. Mitolojiye göre, Thebes şehrinin girişinde kayalıklara çöreklenmişti. Yolu oraya düşen herkese bir bilmece sorardı. Bilmecesine cevap veremeyenleri öldürürdü. Bir gün Oedipus'un (Psikanalizde oedipus kompleksi kavramına adını veren adam) yolu oraya düştü. Sfenks'in bilmecesine doğru cevabı verdi. Bunun üzerine Sfenks kendisini kayalıklardan aşağı attı ve öldü. Sfenks adı bazı deyimlere ilham verdi: Tam bir sfenks; Bilmecelerle konuşan kişi. Sfenks gibi konuşuyorsun; Muğlak ifadelerle konuşuyorsun, seni anlayamıyorum. Sfenks'in sorusu şuydu: "Sabahleyin dört ayak, öğleyin iki ayak ve akşamleyin üç ayak üzerinde yürüyen ve ayak sayısı arttıkça güçten düşen nedir?"
10 Sfenks'in diğer sorusu: "İki kız kardeştirler, biri ötekisini doğurur ve ikincisi birincisinden doğmadır."
11 Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir?
12 Avrupa'da var, Dünya'da yok... Amasya'da var, Türkiye'de yok... Kasaba'da var, Şehir'de yok... Parmak'da var, El'de yok... Yaprak'da var, Ağaç'da yok... Toplu İğne'de var, Çuvaldız'da yok... Buzağı'da var, İnek'de yok... İskemle'de var, Koltuk'ta yok... Bina'da var, Site'de yok... Bardak'da var, Sürahi'de yok... Müslüman'da var, Hıristiyan'da yok... Bebek'de var, Çocuk'da yok... Bir'de var, İki'de yok... Fenerbahçe'de var, Galatasaray'da yok... Cimbom'da var, Kanarya'da yok... Lokomotif'de var, Tren'de yok... Akrep'de var, Yelkovan'da yok... Gümüş'de var, Altın'da yok... Bıyık'da var, Sakal'da yok... Orospu'da var, Fahişe'de yok... Merdiven'de var, Asansör'de yok... Nedir? (Not: Soru bütündür, tek cevabı var, her satır ayrı ayrı değil, bütün olarak düşünülmeli)
13 Taksi şoförlerinin her gün gördüğü, çobanların arasıra gördüğü, Allah'ın hiç görmediği şey nedir?
14 İnsanların görüp de Allah'ın görmediği şey nedir?
15 "2 bacak 3 bacak üzerindeydi. 4 bacak geldi ve 1 bacağı çaldı. 2 bacak 3 bacağı 4 bacağa attı ve 1 bacağı geri aldı".
16 Uzadıkça kısalan şey nedir?
17 İki tane yaşlı, yaşlı olduğu kadar da cimri karı-koca lokantaya gitmişler. Garson "siparişlerini" sorunca kadın istediklerini söylemiş, erkek ise "sonra sipariş vereceğini, önce biraz kitap okuyacağını" söylemiş. Garson kadının istediklerini getirmiş, kadın yemeğini yerken erkek de gözlüğünü çıkarıp kitap okumaya başlamış. Kadın yemeğini bitirmiş, kocasına masanın altından birşey uzatmış. Biraz sonra erkek garsonu çağırarak siparişini vermiş, yemeğini yemiş ve hesabı ödeyip beraberce çıkıp gitmişler. Kadın kocasına masanın altından ne uzattı?