ZEKA BİLMECELERİ

1 Adamın biri bakkala gitmiş, 100 bin lira vermiş ve bir sigara istemiş (Sigara 50 bin lira). Bakkal, kasada bozuk para olmadığı için yandaki manavdan iki 50 binlik alıp gelmiş. 50 bin liranın birini müşteriye vermiş, diğerini de kasaya koymuş. Müşteriye bir de sigara verip göndermiş (Her şey normal). Biraz sonra manav bakkala gelip, 'Senin verdiğin 100 bin lira sahte, al bunu değiştir' demiş. Bakkal parayı almış, yırtıp çöpe atmış ve manava yeni 100 bin lira vermiş. Bu işten bakkalın zararı kaç liradır?
2 Adam itibarlı bir kulübe girmek istiyordu, ama parolayı bilmiyordu. Bir kenarda saklanarak üyelerin girmesini seyretti. Bir üye gelip kapıyı çaldı. Kapıcı "8" dedi, üye "5" dedi, kapıcı üyeyi içeri aldı. Başka bir üye gelip kapıyı çaldı. Kapıcı "7" dedi, üye "4" dedi, kapıcı onu da içeri aldı. Adam kuralı anladığını düşünerek kapıyı çaldı. Kapıcı "6" dedi, adam "3" dedi, ama kapıcı adama "Siz üyemiz değilsiniz" dedi ve içeri almadı. Sizce adam kaç demeliydi ve niçin?
3 Kral, idama mahkum bir adama bir tavuk vermiş ve 'Sen bu tavuğu nasıl öldürürsen, biz de seni öyle öldüreceğiz' demiş. Adam kurtulmak için tavuğu nasıl öldürebilir?
4 Kral, idama mahkum bir adama iki tane kağıt tutmuş ve "Bu kağıtlardan birinde HAYAT, diğerinde ÖLÜM yazıyor. HAYAT yazılı kağıdı çekersen kurtulursun, ÖLÜM yazılı kağıdı çekersen asılırsın" demiş. Fakat kral kağıtların ikisine de ÖLÜM yazdırmış. Mahkum da bunu öğrenmiş. Acaba mahkum nasıl kurtulabilir?
5 Kral, idama mahkum bir adama "Ölmeden önce son bir cümle söylemene izin vereceğim. Bu cümlen doğru çıkarsa başın kesilecek, yanlış çıkarsa asılacaksın" demiş. Adam kurtulmak için ne söyleyebilir?
6 Biri sağda diğeri solda bulunan 2 kapımız var bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önünde de 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru, diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yalnızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır?
7 Bir sepette bulunan üç elma, üç çocuğa, herkese birer tane olarak verilecek. Ama sepette yine elma kalması lazım. Nasıl olur?
8 Adam düşmanıyla görüşmeye gitmişti. Düşmanı ona kola ikram etti. Güvenli olduğunu göstermek için kendisi bir kaç yudum içti, ona bir şey olmadı. Misafir olan adam ise kolayı içti ve öldü. Nasıl?
9 Bir avcı, duvarın dibinde bulunan 5 adet kuş görüyor. Tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. Geriye kaç kuş kalır?
10 Üç evli çift nehirden karşıya geçecekler. Bir kayık var ve iki kişi alıyor. Ancak kadınlardan herhangi biri eşinden ayrıldığı zaman diğer erkekler tarafından tecavüze uğrayabilir. Erkeğin yanında kendi eşi de olsa diğer kadın eşinden ayrılırsa tecavüz edebiliyor. Kadının yanında eşi olduğu zaman veya kadın kadına ya da erkek erkeğe olduğu zaman ise problem yok. Bu insanları sapasağlam nasıl karşıya geçirebiliriz?
11 Bir berber, "Bir zayıf adamı traş etmektense 10 şişman adamı traş etmeyi tercih ederim" diyordu. Niçin?
12 İki kişi 5 el satranç oynadı. İkisi de aynı sayıda oyun kazandı ve hiç beraberlik olmadı. Nasıl?
13 "Topkapı'ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla karşılaştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı". Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar... Toplam kaç canlı Topkapı'ya gidiyordu?
14 İki asker nöbetteydi. Biri kuzeye bakıyordu, diğeri güneye. Bir süre sonra kuzeye bakan diğerine, "Ne sırıtıyorsun be?" dedi. Güneye bakanın sırıttığını nasıl anlamıştı?
15 Yılın kaç ayında 'otuz' gün vardır?
16 Holle Kuzey Avrupa'nın her yerinde tanınır. Ona Holda veya Hulda da denir. Holle bir bakire, bir ana ve bir yaşlı kadın olarak 3 nitelikli bir tanrıçadır. O kadınlığın 3 çağını temsil eder. Onunla ilgili öykü ve soru şöyle: Kaderinde genç bir kızken Kış'ın ve Buz'un kralı Holler ile evlenmesi yazılmıştı. Kral onun değerinden emin olmak için onu bir bilmeceyle sınadı: "Sarayıma gel, fakat çıplak veya giyinik olarak gelme, yürüyerek veya bir şeye binerek gelme, yalnız veya arkadaşlarınla gelme, aydınlıkta veya karanlıkta gelme"... Holle krala nasıl geldi?
17 Bir pastanın üzerinde 10 tane mum var. Dört tanesini söndürdük, kaç mum kalır?
18 Küçük bir gazoz şişesinin içinde normal bir armut var. Şişede ve armutta hiçbir hile olmadığına göre armut şişeye nasıl girmiş?
19 Bir köprüden üç kişi geçiyor. Birisi hem köprüye basıp, hem etrafı görüp geçiyor. Birisi görüp basmadan geçiyor. Birisi de hem basmadan, hem de görmeden geçiyor. Bu nasıl oluyor?
20 Birbirleriyle kavgalı olan iki köy, anlaşmazlıklarından dolayı aralarındaki her türlü ilişkiyi kesmişler. Bunun için de iki köyü birbirinden ayıran nehirdeki köprünün tam ortasına bir bekçi dikmişler ve köyden köye geçişi yasaklamışlar. Bekçi köprünün tam ortasında duruyor ve her iki ucu rahatlıkla görebiliyor. Köprü 4 saatte geçilebiliyor. Bekçi ise günde 22 saat nöbet tutup, sadece 2 saat uyuyor. Karşı köyden bir kızı seven genç, köprüden nasıl geçebilir?
21 Evin hanımı normal tencerede ocağa yemeği koymuş ve TV seyretmeye gitmiş. Evin büyük çocuğu şaka olsun diye annesinden gizli olarak yemeğe üç avuç tuz atmış. Onun tuz attığını gören ortanca çocuk da üç avuç tuz atmış. Bunlardan haberi olmayan en küçük çocuk da iki avuç atmış. Yemek sofraya getirildiğinde ise yemeğin tuzsuz olduğu ve yine tuz atılması gerektiği anlaşılmış. Bu ne acayip yemektir ki hâlâ tuz gerekiyor?
22 İki kişi bir parça pastayı paylaşacaktır, ancak yanlarında kesin ölçüm yapabilmeleri için gerekli aletler yoktur. Bu nedenle paylaşmayı göz kararı yapmak zorundalar. Her ikisini de memnun edecek paylaşma biçimi nasıldır?
23 Suskunbıçak, sevgilisinin yazdığı aşk mektuplarını kilitlediği bir kutuda saklardı. Sevgilisi başka şehirde yaşıyordu ve canı eski yazdığı mektupları okumak istemişti. Suskunbıçak, mektupları başkalarının da okuyabileceği düşüncesiyle kilidin anahtarını göndermek istemedi. Bu sefer de sevgilisi mektupları okuyamayacaktı. İki âşık nasıl bir yol izlemeli ki mektupları kendilerinden başka hiç kimse okuyamasın?
24 Fizikçi Sinan Beyazoğlu, Matematikçi Saniye Kızılgül ve Kimyacı Levent Sarıca karşılıklı konuşurlarken içlerinden biri "Benim saçım kızıl, sizinki beyaz ve sizinki de sarı, ama hiç birimizin saç rengi ile soyadı birbirine uymuyor" şeklinde yorum yapar. Bunun üzerine Saniye Hanım "Haklısınız, ama ben bu yorumun bir fizikçiden gelmesini beklerdim" der. Buna göre fizikçinin saç rengi nedir?
25 İstanbul - Ankara arası yuvarlak hesapla 450 km'dir. Saat 04.00'te İstanbul'dan Ankara'ya saatteki hızı 60 km olan bir kamyon hareket eder. Saat 08.00'de ise Ankara'dan İstanbul'a saatteki hızı 120 km olan bir otobüs hareket eder. İkisi yolda karşılaştıklarında İstanbul'a en yakın olan hangisidir?
26 "Yine paltosuz gelmiş, bir de peruk takmış. Gelirken yanında bilgisayarını da getirmiş. Pis ve çapaçul bir durumda. Safran sarısı bir yüzü var. Kafasının içinde kimbilir ne tilkiler dolaşıyor. Vaktinde üç roman yazan adam bu mu? Zaman dünkü başarılı adamdan geriye kişiliksiz bir virane bırakmış. Şimdi bir sanal manyak, tam bir manyak. Saçma sapan amaçlar peşinde koşuyor. Ben insanları severim ama insanlar ayağını yorgana göre uzatmalı. Davul bile dengi dengine çalar. Kimbilir kaç adam böyle sudan sebeplerle ziyan oldu." Ülke isimlerini bulun.
27 Bir bakkal dükkanına bir yabancı girdi ve tezgaha bir 100.000 TL bırakarak, "Bir kola" dedi. Bakkal "Kutu mu, şişe mi?" diye sordu. Yabancı, "Kutu" dedi ve bakkal ona bir kutu kola verdi. Yabancı çıkıp gittikten sonra başka bir yabancı gelerek tezgaha 100.000 TL bıraktı ve "Bir kola" dedi. Bu sefer bakkal ona bir şey sormadan bir kutu kola verdi ve yabancı kutu kolayı alıp gitti. Bakkal birinciye sorduğu soruyu ikinciye niçin sormadı?
28 8 arkadaş teker (yassı silindir) biçimi bir pastayı 3 kesişte eşit olarak nasıl bölüşür?
29 Bir mum, bir soba ve bir sigara yakacağım. Önce neyi yakmalıyım?
30 3 arkadaş hatlı minibüsle evlerine gidiyormuş. 2 arkadaş minibüsten inmiş, evlerinin yolunu tutmuş. Biraz sonra minibüs tam köprüden geçerken yıldırım düşmüş ve minibüs paramparça olmuş, herkes ölmüş. 2 arkadaş "Keşke minibüsten inmeseydik" demiş. Niçin?
31 Kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere 3 kutumuz var. Kırmızının üzerinde "Altın anahtar burada", mavinin üzerinde "Yeşil kutu boş" ve yeşilin üzerinde de "Burada yılan var" yazılı. Kutulardan birinde anahtar, birinde yılan var; diğer kutu boş. Her kutunun üzerinde yalan yazıyor. Altın hangi kutuda?
32 Bir kıyıda bir keçi, bir lahana, bir köpek ve iki kurt var. Kayıkçı kayığa ya 2 hayvan, ya da 1 hayvan ve lahana alabiliyor. Kurt, keçi veya köpekle; keçi, köpek veya lahanayla yalnız bırakılamıyor. Bunları karşıya geçirin.
33 Prof A, Prof B tarafından C diline çevrilen mantık kitabının son sözüne şunu yazdı: "Prof B'ye bu kitabı çevirdiği için teşekkür ederim. Prof B'ye ayrıca bu kitabın son cümlesini C diline çevirdiği için teşekkür ederim"... Buradaki garipliği bulun.
34 Ayşe, Vildan, Güler ve Nergis arkadaştır. Yeşil elbiseli kız (Ayşe ya da Vildan değil) mavi elbiseli kızla Nergis arasında duruyor. Beyaz elbiseli kız, pembe elbiseli kızla Vildan arasında duruyor. Hangi kız, hangi elbiseyi giymiş?
35 Abdullah, Osman, Mehmet ve Mustafa halat çekme yarışı yapmaya karar verdiler. Osman'la Mustafa bir olunca Abdullah'la Mehmet'i kolayca çektiler. Osman'la Abdullah bir olunca Mehmet'le Mustafa'yı zorlukla da olsa çektiler. Osman'la Mehmet ve Abdullah'la Mustafa bir olunca kuvvetler denk geldi, iki taraf da yenişemedi. Elemanları kuvvet sırasına göre dizin.
36 Elinizde iki kefeli elektronik bir terazi ve 80 adet misket var. Bu misketlerin 79 adedi 5 gram, 1 adedi ise 10 gram. Misketlerin boyu aynı olduğundan fazla olan misket fark edilmiyor. 4 tartışta bu fazla olan misketi net olarak bulun.
37 Her birinde 10'ar gramlık 10 bilye bulunması gereken 10 torba var. Bunlardan yalnız bir torbadaki bilyeler 9'ar gramdır. Bir tartıda 9 gramlık bilyelerin bulunduğu torbayı bulun.
38 Bir gezgin bir çölü geçmek istiyor. Ancak çöl 6 günlük yol. Gezgin yanına istediği kadar köle alabiliyor ama her kişi ancak 4 günlük yiyecek ve su taşıyabilecek kapasitede. Gezginin (köleler dahil) hiç kimse ölmeden çölü geçmesi için yanına kaç köle alması gerekir? (Bir ipucu; çölü geçmesi gereken gezgin. Kölelerin ise sadece ölmemesi gerekiyor)
39 Derinliği 20 metre olan bir kuyunun dibinde bir salyangoz var. Salyangoz gündüzleri 5 metre yukarı tırmanabiliyor, ancak gece boyunca da 4 metre aşağıya kayıyor. Salyangozun kuyunun ağzına çıkması kaç gün sürer?
40 Bay X, öz oğlu, öz kızı ve kız kardeşi ile tenis oynamaktadır. 1-) En iyi oyuncunun ikiz kardeşi ile en kötü oyuncunun farkı cinsiyettendir. (İkiz kardeş de bu dört kişiden biridir). 2-) En iyi oyuncu ve en kötü oyuncu aynı yaştadır. En iyi oyuncu kimdir?
41 Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Suçlanan üç sekreter şunları söylediler: Serpil: "Belgeyi Ayşe sızdırdı". Ayşe: "Serpil doğru söylüyor". Banu: "Ben sızdırmadım..." Bu üç sekreterden en az biri yalan, en az biri de doğru söylediğine göre belgeyi kim sızdırdı?
42 100 sayfadan oluşan bir kitabımız var. Her sayfada da sadece bir cümle var: Birinci sayfadaki cümlede "Bu kitaptaki 100 cümlenin biri yanlıştır", ikinci sayfadaki cümlede "Bu kitaptaki 100 cümlenin ikisi yanlıştır", üçüncü sayfadaki cümlede "Bu kitaptaki 100 cümlenin üçü yanlıştır"... ve yüzüncü sayfada da "Bu kitaptaki 100 cümlenin yüzü yanlıştır" yazıyor. Buna göre bu kitaptaki 100 cümleden kaçı doğrudur?
43 5 ve 3 litrelik şişeleri kullanarak 4 litre su elde edin.
44 Elinizde bulunan 7 ve 11 dakikalık iki kum saati ile 15 dakikayı ölçün.
45 8, 5 ve 3 litrelik üç kap var. Kapların sadece toplam hacimleri biliniyor, ara hacimlerle ilgili hiç bir işaret yok. 8 litrelik kap su dolu, diğerleri boş. Bu üç kaptan başka bir şey kullanmadan 8 litre su 4+4 litrelik iki kısma nasıl ayrılabilir?
46 Ahmet bir odayı 4 saatte, Mehmet ise 2 saatte boyuyor. İkisi birden kaç saatte boyar? Not: Bu soruyu çözmek için azami süre 1 saat 20 dakikadır.
47 Ali ile Veli annelerinin tartıları ile tartılmaya karar verirler. Ali 40 kg, Veli de 50 kg olarak tartılır. İkisi birden tartıya çıktığında ise 100 kg gelirler. Bu işin içinden çıkın bakalım.
48 Ali ile Veli çikolata almak için bakkala gider. Ali'nin bir çikolata alabilmek için 24 lira eksiği; Veli'nin de 2 lira eksiği vardır. Bunun üzerine Ali fedakarlık yapıp tüm parasını Veli'ye verir, ama hala bir çikolata alacak paraları yoktur. Buna göre bir çikolata kaç liradır?
49 İki kutunun üzerinde "A" ve "B" etiketleri bulunuyor. A kutusundaki etikette şu yazılıdır: "B kutusunun üstündeki ifade doğrudur ve altın A kutusundadır." B kutusundaki etikette şu yazılıdır: "A kutusunun üstündeki ifade yanlıştır ve altın A kutusundadır." Kutuların birinde altın olduğunu varsayarsak, altın hangi kutudadır?
50 Toplam 8 tane madeni parayı, bir yazı, bir tuğra gelecek şekilde yan yana dizin. Sonra her keresinde yan yana iki paranın yerini değiştirerek 4 kerede paraları 4 tuğra 4 yazı yan yana gelecek şekilde dizin.
51 Alice unutkanlıklar ormanında kurt ve tilkiye rastladı. Kurt pazartesi, salı ve çarşambaları daima yalan diğer günler daima doğru konuşuyordu; tilki de perşembe, cuma ve cumartesi günleri daima yalan diğer günler hep doğru konuşuyordu. Kurt şöyle dedi: "Dün benim yalan söyleme günlerimden biriydi" Tilki de şöyle dedi: "Dün benim de yalan söyleme günlerimden biriydi." Alice, kurt ve tilki hangi gün karşılaşmışlardı?
52 Bir odada 3 lamba, başka bir odada da bu lambaları çalıştıran 3 anahtar bulunuyor. Lambalar başlangıçta sönük. Lambaların bulunduğu odaya sadece bir defa geçerek hangi anahtarın hangi lambayı yaktığını nasıl öğrenebilirsiniz?
53 Üç fincandan birinin altında madeni para var. Fincanlardan birini seçiyorsun. Ben paranın nerede olduğunu biliyorum ve altında para olmayan bir fincan seçiyorum. Sen de benim altında para olmayan fincanı aldığımı biliyorsun. Elindeki fincanı ister tutarsın, istersen üçüncü fincanı alırsın. Elindeki ilk fincanı tutarsan parayı bulma olasılığın kaçtır, üçüncü fincanı alırsan parayı bulma olasılığın kaçtır?
54 Bir yaz günü balıkçının birisi dükkanının üstündeki depoda tavana boynundan asılmış olarak bulundu. Depo boştu, içinde eşya yoktu ve tavan yüksekti. Dedektif döşemeyi incelerken orada ince talaş tozlarına rastladı. Olayı açıklayın.
55 Safari sırasında Afrika'da üç yerli ile karşılaştık. Bunlardan biri yamyamdır ve yamyamlar daima yalan söylüyor. Uzun olanı yanındakileri göstererek "Bunlardan biri yamyam, diğeri değil" dedi. Orta boylu olanı "Uzun boylu olan yamyamdır" dedi. Kısa boylu olanı da "Uzun boylu neyse ben de oyum" dedi. Hangisi yamyam?
56 Adamın şehrin doğu ve batı yakasında birer arkadaşı vardı. Onlara trenle giderdi. Hangisine gideceğine karar veremediği zaman, işi şansa bırakır ve ilk gelen trene atlar, onun gittiği yöndeki arkadaşına giderdi. Bir süre sonra, işi şansa bıraktığı zamanlar doğu yakasındaki arkadaşına batı yakasındakinden 9 kez fazla gittiğini farketti. Niçin? (Adamın, günün herhangi bir saatinde ve rastgele zamanlarla istasyona geldiği varsayılacaktır)
57 Sabah saat 9'dan ertesi sabah saat 9'a kadar geçen sürede bir saatin akrep, yelkovan ve saniye kolları üçü birden kaç kere üst üste gelir? (TZV Oyun'96 1. Eleme Sınavı sorusu)
58 Manavın iki kefeli bir terazisi ve 4 adet farklı ağırlığı var. Manav, bunlarla 1 kilodan 40 kiloya kadar herşeyi tartabiliyor. Manavın elindeki 4 farklı ağırlık nelerdir?
59 Bir kutuda 3 siyah ve 2 beyaz şapka bulunmaktadır. A, B ve C adlarını vereceğimiz üç kişi kutudan birer şapka seçip kendi başına takmıştır. Üçü de kendi başındaki şapkayı görememektedir. A adlı kişi, B ve C'yi; B adlı kişi, C'yi görebilecek şekilde oturtulmuştur. C adlı kişi ise kimseyi görememektedir. A'ya başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda "Hayır", B'ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda yine "Hayır", C'ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda ise "Evet" cevapları alınmıştır ve C başındaki şapkanın rengini bilmiştir. C'nin giydiği şapkanın rengi nedir ve nasıl bilmiştir?
60 Sami öldüğünde geriye 1 kadın ve 3 çocuk bırakmıştı. Vasiyeti şöyleydi: "En yakın arkadaşım Salih, senin hakkını inkar etmeme imkan yok. Bunun için miras işinde seni tam yetkili kılıyorum. Mirasımdan istediğin kadarını karıma ver, kalanı senin olsun." Salih, mirasın 40,000 dolarını kadına bırakıp gerisini almaya karar verdi. Kadın bundan memnun olmadı ve dava açtı. Olayı dinleyen hakim, 40,000 doların Salih'e verilmesine ve gerisinin kadına kalmasına karar verdi. Neden?
61 Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecek, ancak sadece 2 çift eldiveni var. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir? (Klinik prosedür şöyledir: Doktorun elinin değdiği herhangi bir eldiven yüzeyi hastalara değmeyecek. Hastalardan herhangi birine değen eldiven yüzeyi doktorun eline veya başka bir hastaya değmeyecek)
62 Bir çok rahibin yaşadığı bir manastırda, ölümcül bir hastalık baş göstermiştir. Hastalık alında beliren bir lekeyle kendini belli etmektedir. Lakin manastırda ayna bulunmaması hastaların hasta olduklarını öğrenebilmelerine engel olmaktadır. Ayrıca tüm rahipler çok saygılı olduklarından hasta arkadaşlarına hasta olduklarını söylememektedirler. Her rahip kendisi dışındaki herkesin hasta olduğunu görerek algılayabilmekte ama kendininkini algılayamamaktadır. Bu rahiplerin hepsi her gün üç öğün bir araya gelmekte ve herkes birbirini görebilmektedir. Bir gün baş piskopos bir konuşma yapar: "Arkadaşlar aramızda hasta arkadaşlar var, bunların intihar etmesini istiyorum" der. 12 gün sonra bütün hasta rahipler intihar eder. Kaç rahip intihar etti? (Not: Bütün rahiplerin zeka seviyeleri aynıdır ve en az bir hasta rahip vardır).
63 4 fidanı, dördünün de aralarındaki uzaklıklar birbirine eşit olacak şekilde nasıl dikeriz?
64 80 kibrit 5 küme olacak şekilde ayrılmış. Birinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp ikinci kümeye, ikinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp üçüncü kümeye, üçüncü kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp dördüncü kümeye, dördüncü kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp beşinci kümeye, beşinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp birinci kümeye ekliyoruz. Bakıyoruz ki her kümede eşit sayıda kibrit meydana gelmiş. Her kümede ilkin kaç kibrit vardı?
65 Ali bir kibrit kutusunda bir miktar kibrit buldu. Kibritlerin sayısını iki katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra kardeşi Veli geldi. O da Ali'den kalan kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra Ali'nin babası gelip mevcut kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit alınca hiç kibrit kalmadı. Kutuda ilkin kaç kibrit vardı?
66 Dört kişilik bir aile (baba, anne, kız ve erkek çocuk) gecenin bir saatinde bir köprüye geldi. Zifiri karanlıkta köprüyü geçmeleri gerek. Bir el fenerleri var ve köprüyü geçerken onu yanlarına almak zorundalar. Çok dar ve sarsıntılı olduğundan köprüden bir defada en fazla iki kişi geçebiliyor. Erkek çocuk köprüden yalnız başına 1 dakikada, kız 3 dakikada, anne 7 dakikada ve baba 10 dakikada geçebiliyor. İki kişi birlikte geçerken geçiş zamanı daha uzun sürede geçenin zamanı kadar oluyor. Örneğin baba-oğul birlikte 10 dakikada geçebiliyor. Köprüyü geçenlerin elinde fener de bulunmak zorundadır. Uzaktan aydınlatma olmayacaktır. Bu şartlarda köprüyü en az kaç dakikada geçebilirler?
67 Düz bir masa üzerinde aynı madeni paradan bol miktarda bulunuyor. En az sayıda para kullanarak öyle bir yerleştirme yapınız ki, her para tam olarak üç paraya değiyor olsun. (Paralar yatay biçimde duracak, üstüste koymak, dik tutmak yok)
68 Cümledeki boşluklara yazıyla öyle sayılar yazın ki cümlenin bütünü doğru olsun. (Örnek: otuziki) Bu ilginç cümlede ................ tanesi sesli, ................. tanesi de sessiz olmak üzere toplam .................... tane harf var.
69 Elinizde 12 bilye var. Bunlardan biri ağır ya da hafif. İki kefeli terazide sadece 3 tartı yaparak farklı bilyeyi ve bilyenin ağır mı, hafif mi olduğunu bulun.
70 3 ve 5'er litrelik iki kova var. Bir fıçı da bira var. 3 ve 5 litrelik kovalarda birer litre yapın.
71 100 milyon liramız var ve 100 tane hayvan alacağız. Ördek: 10 milyon, Horoz: 5 milyon, Balık: 500 bin lira. Her hayvandan almamız mecbur olduğuna göre nasıl alışveriş yaparız?
72 Bir caddede 1'den 100'e kadar numaralanmış ev bulunuyor. Bu evler numaralanırken kaç tane 9 kullanılır?
73 Tezcan, Emre ve Murat, bağdan erik toplamışlar. Tezcan eriklerin üçte birini, Emre kalan eriklerin üçte birini ve Murat da geri kalan eriklerin üçte birini yemiş. Artan erikleri de tekrar üçe bölüp yemişler ve hiç erik kalmamış. Üç arkadaş, en az kaç erik topladılar?
74 Yerdeki kaz, gökteki kazlara seslenmiş: "Ey yüz kazlar nereye?". Gökten bir kaz cevap vermiş: "Biz yüz değiliz, bize lazım biz kadar, bizim yarımız kadar, yarımızın yarısı, ancak seninle yüz yapar" Gökte kaç kaz uçuyormuş?
75 İki baba ile iki oğul lokantada yemek yerler ve toplam 600 bin lira hesap öderler. Hesap edilince her birine 200 bin lira düşer. Bu nasıl mümkün olabilir?
76 İkinciyi geçen kaçıncı olur?
77 Bir kampanyada her dört izmarite bir tam sigara veriliyor. 100 adet izmaritle en fazla kaç adet sigara içilebilir?
78 Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız, otobüse boyutları en fazla 1 metre olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 1,5 metredir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner? (Daha doğrusu binebilir mi?)
79 Ölmek üzere olan bir adamın, bir deve tüccarından 17 deve alacağı varmış. Vasiyetinde 17 devesinin üç oğluna şu şekilde paylaştırılmasını istediği ortaya çıkar: Birinci oğlu, develerin 1\2'sini; İkinci oğlu, develerin 1\3'ünü; Üçüncü oğlu, develerin 1\9'unu alacaktır. Ancak 17 ne ikiye, ne üçe, ne de dokuza tam olarak bölünebilmektedir. Üç kardeş develeri vasiyete uygun olarak nasıl paylaşmalılar?
80 Bir şişe süt 200 bin lira. Süt şişeden 170 bin lira daha pahalı. Şişe kaç lira?
81 Bir dükkanda küçük ve büyük kuşlar satılıyor. Büyük kuşların fiyatı küçük kuşların fiyatının iki katı. Bir müşteri 5 büyük, 3 de küçük kuş satın aldı. Bunun yerine 3 büyük 5 küçük kuş almış olsaydı 12 milyon TL daha az ödeyecekti. Kuşların tanesi kaç liradır?
82 Bir babanın iki kız, üç erkek çocuğu var. Çocukların yaşları toplamı 26, Erkeklerin yaş ortalaması da 7'dir. Bir de kız katılırsa, ortalama 6'ya düşüyor. Bu duruma göre en küçük kızın yaşı kaçtır?
83 1991 yılında doğum yılının rakamları toplamı yaşında olan Ali, kaç yaşındadır?
84 Kemal oğluyla ve Ali de oğluyla hep birlikte balığa gittiler. Kemal oğlunun tuttuğu balığın 2 katı kadar, Ali de oğlunun tuttuğu balığın 2 katı kadar balık tuttu. Toplam 35 balık tutulmuştu. Herbiri kaç balık tutmuştur?
85 Ali 5 milyon liraya aldığı çantayı 6 milyona satıp 7 milyona geri alıyor. Aynı çantayı 8 milyona satıp 9 milyona geri aldıktan sonra en sonunda 10 milyona satıyor. Bu alışverişten kâr mı, zarar mı etti? Ne kadar?
86 Sınıftaki öğrencilere toplam 737 kitap dağıtıldı. Her öğrenci eşit sayıda kitap aldığına göre sınıfta kaç öğrenci var?
87 Elimizde 5, 10, 20 ve 50 gramlık altın sikkeler var. Her birinin adedi bir asal sayı. Sikkelerin toplam ağırlığı ise 1000 gram. Elimizde en az kaç adet sikke olabilir?
88 Birinci kişi kasaya kasadaki kadar para koymuş ve 40 lira almış. İkinci ve üçüncü kişi de aynısını yapmış ve kasada hiç para kalmamış. İlk etapta kasada kaç lira vardı?
89 Bekçi, köprüden geçen bir yolcuya dedi ki: "Şu köprüden her geçişte cebindeki altınların iki kat olacak. Köprüden istediğin kadar geçebilirsin. Yalnız her geçişten sonra bana 24 altın vereceksin." Yolcu kabul etti ve üçüncü geçişte altını bitti. Yolcunun ilkin kaç altını vardı?
90 3 çocuğum var. Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yaşında, ikincisi benim yaşımın ikinci rakamı yaşında, üçüncüsü de bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise bizim yaşımız kaçtır?
91 İki satıcı pazarda elma satıyordu. Birisi 3 elmayı 1 liraya, diğeri de 2 elmayı 1 liraya satıyordu. Ellerinde kalan 30'ar elmayı ayrı ayrı satmak yerine beraber satmaya karar verdiler ve 5 elmayı 2 liradan sattılar. Bu 60 elmadan da toplam 24 lira elde ettiler. Oysa ayrı ayrı satsalardı 10+15=25 lira elde edeceklerdi. 1 liralık fark nereden geliyor?
92 100 dolar oluşturamayacak şekilde 1 $, 2 $, 5 $, 10 $, 20 $ ve 50 $'lık banknotlarla sahip olabileceğiniz maksimum para miktarı nedir?
93 Bir ormanda 300 m çapında bir göl, gölün ortasında bir adacık, adanın ortasında da bir ağaç var. Yüzme bilmiyorsunuz. Elinizde 400 m boyunda bir halat var. Adaya nasıl gidersiniz?
94 12'nin yarısı nasıl 7 olur?
95 3 kişi yolculuk yapıyordu. Yemek yiyeceklerdi. Biri çantasından 5 çörek, ikinci 3 çörek çıkardı, üçüncünün yiyeceği yoktu. Birlikte 8 çöreği yediler. Üçüncü yediği çörekler için 800 bin lira çıkarıp ortaya koydu. 3 çörek getiren 300 bin lirayı alarak cebine attı. 5 çörek getiren onun fazla para aldığını iddia etti. Parayı nasıl paylaşmalıydılar?
96 Tuttuğum balıkların ikisi hariç hepsi lüfer, ikisi hariç hepsi hamsi, ikisi hariç hepsi istavrit. Toplam kaç balık tuttum?
97 En büyük rakam kaçtır?
98 ODTÜ Zeka Oyunları Topluluğunun bir yarışma sorusu: Namık Kemal Lisesi'nin haylaz öğrencilerinden Tosun Murat, tuvalet duvarlarına yazı yazmaktan aldığı uzaklaştırma cezasını tamamladıktan sonra okuluna döndü ve ilk edebiyat dersinde öğretmenine son yazdığı şiiri verdi. Öğretmen büyük bir zevkle şiiri sınıfa okurken bütün sınıf kahkahaya boğulmuştu:
"Bir kuş hangi kuru
Yosun tarlalarında yazın kuraklığında serin
Temiz kokulu yasemin dolu yerin
Ortasında iki umut kolyesi aramamıştır kaygan otlarda
Kendinizi yormadan kasıp bunu çözün"
99 Bir evin camı kırılmıştı, suçlanan 4 çocuk şunları söylediler:
Ahmet: Camı Kamil kırdı.
Kamil: Camı Bekir kırdı.
Bekir: Kamil yalan söylüyor.
Erol: Camı ben kırmadım.
Bu çocuklardan sadece biri doğru söylediğine göre camı kim kırdı?
100 Bir odada 3 adet ampul, yanındaki diğer odada ise bu ampullere ait anahtarlar var...
A) Hangi anahtar hangi ampule bağlı bilinmiyor.
B) Her anahtar sadece bir ampule bağlı.
C) Anahtarların açık-kapalı konumları biliniyor.
D) Odalar tamamen birbirinden ayrı.
E) Ampullerin olduğu odaya sadece bir kez girilebilir...
Önce anahtarların olduğu odaya girip, (İstediğiniz gibi anahtarları açıp kapama hakkınız var) sonra da ampullerin olduğu odaya girdikten sonra hangi ampulun hangi anahtara bağlı olduğunu söyleyebilir misiniz?
101 A, B, C, D, E, F, ve G o günün haftanın hangi günü olduğuna dair tartışıyorlardı. Aralarında aşağıdaki konuşmalar geçti:
A) Yarından sonraki gün çarşamba.
B) Hayır, çarşamba bugün.
C) İkiniz de yanılıyorsunuz; yarın çarşamba.
D) Saçma. Bugün ne pazartesi, ne salı, ne de çarşamba.
E) Kesinlikle eminim ki dün perşembeydi.
F) Hayır, yarın perşembe.
G) Bütün bildiğim, dün cumartesi değildi.
Bu ifadelerden sadece biri doğruysa, o gün haftanın hangi günüydü?
102 Dedektif X, banka soygunu ile ilgili yaptığı araştırma sonuçlarını Dedektif Y'ye şöyle açıklar:
1) A, B ve C dışında hiç kimse suçlu olamaz. Bunlar arasında en az biri suçludur.
2) Eğer A suçlu ve B suçsuz ise, C'de suçludur.
3) C, tek başına soygun yapamaz.
4) A ile C beraber soygun yapmaz.
Dedektif X: "Evet dostum, bu bilgilerden yola çıkarak, kimlerin suçlu ve kimlerin suçsuz olduğunu bulabilir misin?"
Dedektif Y: "Hayır. Üçünün birden suçlu olup olmadıklarını bulmak imkansız. Ancak içlerinden sadece birinin suçlu olup olmadığı bulunabilir."
Suçlu olduğuna kesinlikle karar verilebilen kimdir?
103 Gece treni hızla yol alıyordu. Art Farnanski başı önünde uyuyordu. Ancak kompartımanda bulanan yolculardan biri onun uyumadığını biliyordu. Tren istasyona girdiğinde herkes ayağa kalktı. Farnanski hariç... Birisi omzunu dürttü: "Uyan arkadaş, geldik..." Ses çıkmadı. Ölmüştü. Önce doktor, ardından da komiser geldi olay yerine. Karakola gidildi. İfadeler şöyleydi:
Siyah giysili adam: Ben suçsuzum... Sarışın kadının Farnanski ile konuştuğunu gördüm.
Sarışın kadın: Ben suçsuzum... Farnanski ile hiç konuşmadım.
Beyaz giysili adam: Ben suçsuzum... Onu esmer kadın öldürdü.
Esmer kadın: Ben suçsuzum.... Farnanski'yi adamlardan biri öldürdü.
Ertesi sabah arkadaşı ile konuşan komiser şöyle diyordu: "Bu olayın bu kadar kolay çözüleceğini bilmiyordum. Elimizde dört zanlı var... Bunların ifadelerindeki dört cümle doğru, dört cümle ise yalan... Cinayet bir kişiye ait"
Farnanski'nin katili kim?
104 Ülkenin en zeki 3 bilgesi kralın huzuruna çıkarılır. Bunlardan en zeki ve bilge olanı kralın danışmanı olacaktır. Pek çok sınavdan sonra üç bilge birbirleriyle yarışmak için bir araya getirilir. Bilgeler küçük bir odada gözleri bağlı olarak küçük bir tahta masa etrafına oturtulurlar ve kral anlatmaya başlar:
"Her birinizin başına bir şapka giydirdim. Bu şapkalar ya mavi ya da beyaz renktedir. Size tek verebileceğim ipucu ise şu: İçinizden en azından biriniz mavi şapka giyiyor. 1 mavi ve 2 beyaz şapka olabileceği gibi; 2 mavi ve 1 beyaz şapka, ya da 3 mavi şapka olabilir. Ama emin olabilirsiniz ki; 3 tane beyaz şapka yok. Şimdi gözlerinizdeki bağı çözeceğim ve sınav başlayacak. Giydiği şapkanın rengini doğru olarak söyleyen ilk kişi özel danışmanım olacak. Ancak sizi uyarmalıyım: Yanlış cevap verenin kafası uçurulacak. Eğer bir saat içerisinden hiçbirinizden bir cevap alamazsam, evinize gidebilirsiniz ve ben de bilgeliği başka yerde arayacağım."
Böylece kral, bilgelerin gözlerini çözdü ve bir köşeye oturarak beklemeye başladı. Bilgelerden biri etrafına baktı ve rakiplerinin mavi şapka giymiş olduğunu gördü. Onların gözlerindeki ifadeden kendisiyle aynı şeyi düşündüklerini anlayabildi: "Peki ama benim şapkamın rengi ne?"
Saatler gibi gelen uzun bir süre boyunca kimseden ses çıkmadı.
En sonunda bizim bilge ayağa kalkarak konuştu: "Giydiğim şapkanın rengi..."
105 Bir ev kiralayacaksınız. Ev sahibi sizden iki ödeme planından birini tercih etmenizi istiyor.
1. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her yıl 8 altın artacak.
2. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her 6 ayda 2 altın artacak.
Ödemeler, 6 ayda bir yapılacağına göre hangi tercih daha ekonomiktir?
106 Hasan Bey'in annesi bir trafik kazasında ölmüştü. Hasan Bey annesinin hatırasına hürmeten doğan 6 çocuğuna sırasıyla TEZCAN, GÜRKAN, SERKAN, TARKAN, VİLDAN ve ŞÜKRAN isimlerini koydu. Hasan Bey'in annesinin adı nedir?
107 62 - 63 = 1... Bir karakterin yerini değiştirerek eşitliği doğru hale getirin. (Not: Eşittir karakterindeki çizginin birini alıp, 62 sayısının yanındaki Eksi çizgisine ekleme yapılamaz. Bu karakter değişimi değil, karakterin bozulmasıdır, yani 62=63-1 yapılamaz)
108 Aşağıdaki harflerin başına ve sonuna aynı harf grubunu getirerek anlamlı kelimeler elde edin.
**LSE**, ***AF***, ***GONOME***
109 4 kişi çiftli tenis maçı yapıyor. Bu dört kişi; Meral, Meral'in babası, Meral'in kocası ve Meral'in kızıdır. Oyundan sonra, bu dört kişiden biri oyunun bir anlık süresi için şöyle konuşur: Servis atan oyuncunun kızının tam karşısında oynuyordum. Benim takım arkadaşım, servisi karşılayan oyuncunun babasının tam karşısında oynuyordu. Doğal olarak servis atan oyuncu da servisi karşılayan oyuncunun çaprazında oynuyordu." Konuşan kim?