MAHALDEN YETİŞEN ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER

 

 

 

 

CELAL ATİK

DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU

1918-1979


 


                 

                Celal Atik 1918 Yılında İlçemiz Yazıkışla (Gürden) Köyünde doğdu. Annesinin adı Fadime, Babasının adı Mustafa’dır. Üç erkek, iki kız kardeşin en küçüğüdür. Celal Atik güreşe Yazıkışla Köyü’nde başladı. Her köy çocuğu gibi köyde küçük yaşta harman yerlerinde, köy düğünlerinde ve komşu köylerde güreş tutuşurdu.

 

                Kendi köyü dahil çevre köylerden de kendisini yenen çıkmazdı. Celal Atik 15 yaşında babasının izni olmadığı halde Yazıkışla Köyü’nden ayrılarak Ankara’da görev yapan ağabeyi Şıh Mehmet’in yanına gitti. Burada bir müddet boş gezdi. Daha sonra 1933 yılında Dışkapıda kumaş fabrikasındaki işe girdi. Aynı zamanda güreş kulubüne yazılarak Fillandiya’lı hocanın nezareti altında güreş çalışmalarını bu kulüpte devam ettirdi. Sikletinde birinci olduktan sonra, zamanın Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İnönü tarafından şampiyonlarımız özel Türk uçağı ile Türkiye’ye getirildiler.

                Kıtalararası yaptığı müsabakalar ve elde ettiği sonuçlar şöyle :

1-1940 yılında yarı orta siklette Balkan ikinciliği aldı.

2- 22-25 Ekim 1946 yılında sikletinde Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya aldı

3- 31 Temmuz – 2 Ağustos 1948 Londra Olimpiyatlar’ında sikletinde altın madalya                            

aldı. 

4- 1949 Yılında Dünya Şampiyonluğu’nda sikletinde birinci olarak altın madalya           

aldı.

    Celal Atik 1949 yılında güreş hayatından çekildi. 1956 yılında Milli Güreş Takımımızın Antrenörlüğüne getirildi. Uzun yıllar bu görevde kaldı. 1979 yılında vefat etti.

 

 

 

 

PROF. DR. ATALAY YÖRÜKOĞLU

 


 


1928 Yılında Boğazlıyan da bir eğitimci çocuğu olarak doğdu. Lise öğrenimini

1946 yılında Ankara Gazi Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Tıp öğrenimi gördü. 1953-1958 yılları arasında yurdun çeşitli yörelerinde hekim olarak görev yaptı. 1958 yılında A.B.D.’ne giderek Pittsburgh ve Michigan Üniversitelerinde erişkin ve çocuk ve ruh hekimliği dallarında uzmanlık eğitimi gördü. 1960 yılında Pittsburgh’da açılan bir bilimsel araştırma yarışmasında Pittsburgh Tıp Akademesi’nin üstün başarı ödülünü kazandı.

 

                1964 yılında yurda dönerek Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğretim görevlisi olarak katıldı. 1972’de yeniden A.B.D’ne gidirek 2 yıl süreyle Miami Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

 

                Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Yörükoğlu’nun yayımlanmış pek çok İngilizce ve Türkçe bilimsel yayını vardır. “Çocuk Ruh Sağlığı” adlı ilk kitabı 1979 yılı Türk Dil Kurumu Bilim ödülünü kazandı ve 15 yılda 18 kez basıldı. Gençlik Çağı adlı kitabı 1985 yılı İş Bankası Pedagoji Büyük Ödülü’nü kazandı ve 8 baskı yaptı. “Değişen Toplumda Aile ve Çocuk” adlı kitabı 4 kez basıldı. Prof. Yörükoğlu, meslek yaşamı boyunca gazete ve dergi yazıları, Radyo ve Televizyon konuşmaları ve konferanslarla Çocuk ve Aile Ruh Sağlığı konularında halkı aydınlatmaya çalıştı. Prof. Yörükoğlu evli ve İkisi doktor, biri ekonomist olan üç yetişkin çocuk babasıdır.

 

 

NURDOĞAN TOPALOĞLU

 

               


 


1937 yılında Boğazlıyan Oğulcuk köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Boğazlıyan ortaokulunda bitirdi. 1956 yılında Kayseri Lisesi’nden mezun oldu. 1960 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü bitirdi. 1961-1962 yıllarında yedek subaylık yaptı. 1963 yılı başında Yozgat Maiyet memurluğuna başladı. Çayıralan, Sorgun ve Boğazlıyan İlçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı.

 

                Kaymakamlık kursundan sonra kur’a ile Eskişehir Mihalıççık İlçesi Kaymakamlığına atandı. Sonra sıra ile Ağrı-Taşlıçay ve Samsun-Alaçam İlçeleri Kaymakamlığında bulundu.

 

                1972 yılında kısa süre İçişleri Bakanlığı Şube Müdürlüğü yaptı. 1973-1983 yılları Mülkiye Müfettişliği kadrosunda Müfettişlik, Özel Kalem Müdürlüğü, Giresun Vali Vekilliği, Yerel Yönetim Bakanlığı Müfettişliği yaptı. 1984 yılı Şubatından itibaren sıra ile Bolu, Isparta ve Kastamonu Valiliklerinde bulundu. 1988 yılının sonuna doğru Merkez Valiliğine atandı. 28.02.1990 yılında da Cumhurbaşkanlığı’nca Danıştay Üyeliği’ne atandı ve buradan emekli oldu.

 

                Aysel Topaloğlu ile evli olup İhsan Mete ve Gökan Yunus adında iki oğlu vardır.

 

               

İLHAN  KESER

 

 

                1930 Boğazlıyan doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Boğazlıyan da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Dokuz dernekte ve çeşitli siyasi partilerde X

görev yaptı. Bir şirketin Müdürlüğünü ve Müşavirliğini yürüttü. 1981 yılında emekli oldu ve serbest Avukatlığa başladı. 26 Mart 1989 seçimlerinden sonra bir süre Şişli Belediye Başkan yardımcılığı görevini yürüttü. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

YAHYA   AKSOY

 

 


 


                1943 yılında Yozgat İli Boğazlıyan İlçesi Oğulcuk Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini burada, ortaöğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Gazi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu.

                Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Uzun süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda üst düzey yöneticiliğinde çalışan Aksoy, en son Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcılığı ve Ankara Kültür Turizm Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü görevini sürdükmektedir.

                Evli olup üç çocuk babasıdır.

                Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları çıkmaktadır. 1’nci ve 2’nci Uluslararası Halk Edebiyatları Seminerlerinde Yozgat Folklorunu tebliğ olarak sunmuştur. “İhsan Hınçer Türk Folkloru Hizmet Ödülü” sahibidir.

 

               

MUHARREM SÜER          

                ŞAİR

 

                1911 yılında Boğazlıyan’da doğdu.bir yaşında babasını kaybeden şair, ilk öğrenimini Boğazlıyan’da, orta öğrenimini yatılı olarak Kayseri ve Trabzon Liselerinde tamamladı. Yüksek Öğrenimine İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünde başladı. Dördüncü sınıfta iken öğretmeni ile tartışan şair, öğrenimini tamamlamadan yedek subay olarak Erzurum ve Eskişehir’de askerlik görevini yaptı.

                Askerlik dönüşü Sümerbank’ta üç dört yıl kadar memur, daha sonra Boğazlıyan’da esnaf olarak çalıştı.

                Çok iyi Fransızca bilen, resim ve karikatür yapan şair ömrünün her saniyesini bilerek ve hissederek yaşarken 28/05/1982 de Boğazlıyan’da vefat etti.

Şiirlerini serbest vezinle yazan şairin basılı olan “EVİM” adlı bir şiir kitabı vardır.

 

 

FİKRET TÜRKMEN

                              

                               Türk Dili ve Edebiyatı Profesörü

 

                1945 yılında Yozgat’ın Abdilli Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokuluBoğazlıyan’da, liseti Bursa Işıklar Lisesi’nde okudu. 1963 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdi.1967 yılında mezun oldu. Aynı yıl Konya Erkek Lisesi Edebiyat öğretmenliğine atandı. 1968 yılında Atatürk Üniversitesi’nce açılan sınavı kazanıp Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Halk Edebiyatı Asistanı oldu. Prof.Dr.Mehmet Kaplan Yönetiminde “Aşık Garip Hikayesi Üzerinde Mukayeseli Bir Araştırma” adlı çalışması ile 1972 yılında doktorasının verdi.1974 yılında staj için Fransa’ya gönderildi. Sarbonno’da 1,5 yıl Prof.Dr. Pertev Naili Boratav’ın yanında çeşitli ders, seminer ve konferanslara katıldı.

 

                1978 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne naklen tayin edildi. “Tahir ile Zühre” adlı monografisi ile doçent oldu. Halen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda bu bölümün başkanlığını yapmaktadır.

 

                Halen ikisi kitap olmak üzere 40 civarında bilimsel makalesi yayınlandı. Yurt İçinde ve yurt dışında Uluslararası  ve milli nitelikte pek çok seminer ve kollokyuma katıldı.

 

                İyi derecede Fransızca bilir. Evli ve biri kız, biri erkek olmak üzere 2 çocuğu vardır.

 

SONER ÖZBİLEN

 

Türk Halk Müziği Sanatçısı

               

                1947 yılında Boğazlıyan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Boğazlıyan’da, okuduktan sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Pendik Lisesini bitirdikten sonra İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisine devam etti. 1966 yılında TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak İstanbul Radyosunda Türk Halk Müziği Sanatçısı olarak göreve başladı. Evli ve iki çocuk babası.

 

 

 

MEVLÜT CANAGİR

                                               1949 YILINDA Boğazlıyan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Boğazlıyan’da, liseyi Kayseri’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine girdi. Bir süre Orman Bakanlığı’nda çalıştıktan sonra uzmanlık için A.B.D. ne gitti. A.B.D. de çeşitli üniversitelerde çalıştıktan sonra halen Suudi Arabistan Riyad Üniversitesinde Profesör  olarak görev yapmaktadır.

 

TURAN ERGÜL

                                              

1947 YILINDA Ovakent’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Boğazlıyan’da, liseyi Ankara’da bitirdi. Nevşehir de öğretmenlik yaptı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü atama daire başkanlığı görevini sürdürmektedir. Evli 1 çocuk babası Fransızca biliyor.

 

 

KÖKSAL KOLAT

                              

                1951 Boğazlıyan doğumlu ilk ve orta tahsilini Boğazlıyan da yaptı. Yüksek öğrenimini Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe bölümünden mezun oldu. Gümüşhane, Yozgat ve İçel illerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1982’den beri Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatında Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. Halen Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı görevini sürdürmektedir.