Tüm zamanların en mükemmel hacking olayları!

Her şey 1972'de John T.Draper'in bedava uzun mesafe telefon görüşmesi yapabilmesiyle başladı ve daha sonar "Cap'n Crunch" olarak bilinen gürültülü bir mavi kutu olan Draper herkese bedava olarak bu sistemleri kullanmalarına imkan verdi.

Ve böylece modern hackig başlamış oldu, bundan sonra çeşitli zamanlarda çeşitli kişiler tarafından bir çok alanda saldırılar ve hacking aktiviteleri baş göstermeye başladı. İşte aşağıda tüm zamanların en mükemmel hacking olayları listelenmiştir:

Captain Zap: Arkadaşları arasında Captain Zap olarak bilinen Ian Murphy, 1981'de AT&T'nin bilgisayarlarına girdi ve dahili saatleri değiştirerek fatura oranlarının değişmesine sebep olmuştur.

"Sneakers" filminin de ilham kaynağı olan Murphy şimdi IAM/Secure Data System'in başkanlığını yapıyor.

Morris Worm: 2 Kasım 1988 yılında Robert Tappan Morris, internetin onda birini çalışmaz hale getiren bir solucan yaymıştı, yaklaşık 6000 bilgisayar sistemini etkilemişti.

Morris Worm adıyla bilinen bu saldırı hükümetin anti siber-terorizm takımı olan CERT (Computer Emergencey Response Team)'in kurulmasına neden olmuştur.

Morris solucanı internete yaymadan aylar önce onun hakkında chat yapma hatasına düşmüştür ve polis tarafından izlenmesi ve yakalanması uzun sürmedi.

Morris, Bilgisayar Dolandırıcılık ve Yolsuzluk Kanunu ile tutuklanan ve ceze alan ilk kişi olmuştur, ancak solucanın bulaştığı bilgisayarlar zarar vermemesi nedeniyle sadece ceza ödemesine ve amme hizmetinde bulunma cezasına çarptırılmıştır.

Morris'in babası Robert Morris Sr. o zamanlarda National Security Agency'de bilgisayar güvenlik uzmanıydı.

MOD ve LOD Squads: Masters of Deception, (MOD) genellikle telefon sistemleriyle eğlenen phone phreaker'lardı. Onlar bedava uzak mesafe telefon görüşmeleri yapmakla ve özel konuşmaları dinlemekle ünlüydüler. Ayrıca bir çok insanın birlikte chat yapmasını sağlayan hatlar yaratmayı başarmışlardır.

MOD National Security Agency, AT&T ve Amerika Bankası'na ait veritabanlarına da girmişlerdir ayrıca kredi kartı kayıt raporlarını tutan TRW'nin bilgisayar sistemlerine de girerek zengin ve ünlülerin kredi kartı raporlarına erişmişlerdir.

MOD, en ünlü hacker'ların karargahı olarak bilinen başka bir cracker grubu olan ünlü Legion of Doom (LOD) ile yaptığı savaşlarla da tanınır.

Aslında içerde olan çatışmalardan sonra ünlü cracker olan Phiber Optik, LOD'dan ayrılarak MOD'u kurmuştu. Bundan sonra her iki grupta büyük bir çatışmanın içine girmişti taki 1993'te bir çoğunun yakalanmasına kadar. Bir çok kişi MOD üyelerinin LOD ile bir savaş içinde olmasalardı yakalanmayacaklarını düşünüyor, bu savaş sırasında aşırı dikkatsiz davrandıklarını düşünmektedirler.

Kevin Mitnick: 15 Şubat 1995'te FBI engeline takılan Kevin Mitnick'i tanımayan yoktur herhalde artık. Mitnick devlet bilgisayarlarına suç amaçlı girdiği için tutuklanan ilk kişidir. Mitnick ayrıca FBI "En çok arananlar" listesinde yer alan ilk cracker'dır.

Mitnick bilgisayar sistemlerinden 1 milyon dolar değerinde gizli bilgi çalmak, online veritabanlarından binlerce kredi bilgisini çalmak, California motor araçları veritabanına girmek ve New York ve California'nın telefon anahtarlama hub'larını uzaktan kontrol etmekle suçlanmıştır.

Mitnick, "War Games" filmine ilham veren ve onun yaptığı iddia edilen NORAD (North American Air Defense) bilgisayarlarının crack edilme olayını red etmiştir.

Mitnick ayrıca hacker'lar arasında sosyal mühendislik olarak bilinen ve basitçe, istenilen bilgiler ulaşmak için insanlara soru sormak yöneteminde de bir dahi idi. Çoğu zaman Mitnick girdiği sistemlerin şifrelerini yararlı işler için kullanacağını söyleyerek ikna ettiği sistem yöneticilerinin kendilerinden almıştır.!

Büyük Banka Soygunu: 1995 yılında St. Petersburg Üniversitesi mezunu Vladimir Levin, Citibank'ın bilgisayarlarına girerek müşterilerin hesaplarından yaklaşık 10 milyon doları kendi hesabına aktarmıştır. Interpol onu Heathrow hava alanında yakalamıştır ve Citibank paranın büyük bir kısmını geri almıştır.

Virüsler : 20. yüz yılın en kötü iki e-posta virüsü LoveBug ve Melissa olmuştur. LoveBug geçen mayıs ayında ortaya çıkmış ve Manila's AMA Computer College'inden yayıldığı tahmin edilmiştir.

1999 Nisan ayında yayılan Melissa bir kaç saat içinde 100.000'den fazla e-posta kullanıcısını etkilemiş ve yazarı olan David Smith'e kötü bir ün kazandırmıştır.

Script Kiddie'ler: Herhalde günümüzde ünlü olmak için iyi bir isme ihtayaç vardır. 2000 Şubat ayında MafiaBoy adında Kanadalı bir çocuk, bir çok internet sitesine denial-of-service saldırısı düzenlemekten tutuklanmıştır.

MafiaBoy Amazon, eBay ve Yahoo sistemlerini 6-14 Şubat tarihleri arasında çalışmaz duruma getirmeyi başarmıştı.

Avukatı Yan Romanowski'nin "eğer MafiaBoy tüm gücünü kullansaydı, tahmin edilemez zararlara neden olabilirdi" iddialarına karşın, MafiaBoy'un bir dahi olduğuna inanan pek yok, o bilgisayar ağlarına rast gele veri göndermek ve etkilemek için sadece bir script kullanmıştı.

MafiaBoy' 52 ağda 75 bilgisayara izinsiz erişim sağlayıp DoS aracı yüklemiş ve 11 internet sitesine saldırıları bu araç vasıtasıyla yapmıştır.

Beyaz şapkalılar: Sistemleri sadece kişisel zevk ve kazanç için alüst eden cracker'ların yanında, sistemleri alt üst ederek öğrendiklerini tüm dünya ile paylaşan hacker'lar da vardır.

Beyaz şapkalılar arasında, yazılımın kaynak koduyla birlikte gelmesi gerektiğini düşünen ve Free Software Foundation'ın kurucusu Richard Stallman, bilgisayar alamadığı için kendisi bilgisayar yapmaya karar veren ve ilk Apple kişisel bilgisayarı ortaya çıkaran Steve Wozniak ve Linux'un babası Linus Torvalds sayılabilir