SANDALYE

 

     Eğer dört, beş yaşındaki çocuğunuza sözünüzü dinletemezsini, size acıklı bir haberimiz var. Gelecekte çekilmez bir 15 yaş çocuğuyla yüz yüze geleceksiniz.

     Ana-babalar, çocuklarının onların sözlerini dinlememelerinin bir çok nedenlerinin olduğunu söylüyorlar. Çocuk küçükken hastalık geçirmiş, ailede boşanma olmuş, veli çocuğa haşin görünmek istememiş; ya da kendi ailesinin çok sert olduğunu, dolayısıyla kendinin öyle olmak istemediğini ifade etmekte. Bunları unutun. Hiç özür aramayın. Küçük bir çocuğun velisi olarak, hiç kuşku duymadan, çocuğunuzun, koyduğunuz kurallara uyacağına inanmalısınız. Ona babalık yapmaktan hoşlanabilirsiniz, bir başka deyişle bu işi zevkli hale getirebilirsiniz. Eğer ana - babalığı üstlenmezseniz yeni bir savaşla, her gün çekilmez hale gelir. Çocukla savaşa girince, sonuç ne olursa olsun ana - baba kaybeder.

     Erken dönemlerde disiplin için bir malzeme bulunmaktadır. O da SANDALYE' dir. Yok hayır elektrikli değil. Hani mutfağınızda ya da yemek salonunuzda bulunanlardan.

      O kadar karmaşık değil. Çocuk yaramazlık yapınca, "git sandalyeye otur ve kalkma" diyebilirsiniz.

     Okul öncesi çocukların aileleri bu yılların disiplin oluşturmak için en önemli yıllar olduğunu bilmesi gerekir. Çocuk kendi kendini disipline edemez. Dolayısıyla ilk önce ana - babasının disiplinine uymalıdır. Sonuç olarak, çocuğu dövmeyin, çünkü kullanabileceğiniz bir sandalye var.